chore dziecko
Porady

Częste choroby wieku dziecięcego – praktyczny przewodnik

0 komentarzy

Choroby dziecięce to ważny temat dla wielu rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Warto umieć rozpoznawać niepokojące objawy, by wiedzieć, kiedy trzeba udać się do lekarza i jak skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Sprawdź, na jakie choroby najczęściej zapadają najmłodsi!

Choroby wieku dziecięcego powodowane przez wirusy – trzydniówka

Poza klasycznymi przeziębieniami, dzieci często chorują na inne infekcje wirusowe. Z uwagi na charakterystyczny przebieg, niektóre z nich mocno niepokoją rodziców.

Taką chorobą jest trzydniówka. Jej początkowe objawy to wysoka gorączka sięgająca 40°C i ogólne złe samopoczucie. Po 2 lub 3 dniach temperatura wraca do normy, a na ciele dziecka pojawia się drobna wysypka, która nie swędzi ani nie powoduje dolegliwości bólowych.

Różyczka – choroba dziecięca z wysypką i powiększonymi węzłami chłonnymi

Początkowe symptomy różyczki łatwo jest pomylić z chorobami grypopodobnymi. W jej przebiegu za uszami dziecka pojawia się wysypka, obserwuje się też powiększenie węzłów chłonnych. Po upływie 2 do 3 dni wysypka blednie.

Zakaźna choroba wirusowa – ospa wietrzna u dzieci

Kolejną typową chorobą wirusową dzieci jest ospa wietrzna z charakterystycznym objawem w postaci swędzącej wysypki występującej na całym ciele. Pacjent może mieć gorączkę i czuje się osłabiony. Ospa wietrzna jest bardzo zakaźna, dlatego chory wymaga izolacji od otoczenia przez okres około 2 tygodni. Istnieje skuteczna szczepionka, która zabezpiecza przed zarażeniem.

Odra – choroba zakaźna wieku dziecięcego

Odra zaczyna się od niespecyficznych, grypopodobnych objawów. U chorych rozwija się gorączka dochodząca do 40°C. Symptomem, który pozwala rozpoznać odrę jest pojawienie się wysypki w postaci ciemnoczerwonych grudek i plamek występującej początkowo na głowie dziecka poniżej linii włosów. Charakterystycznym szczegółem jest to, że wysypka nie obejmuje obszaru skóry, na którym rosną włosy.

Świnka – choroba wirusowa obejmująca gruczoły ślinowe     

W przebiegu świnki charakterystycznym objawem jest obrzęk gruczołów ślinowych. Oprócz tego chorym towarzyszy lekko podwyższona temperatura ciała, ból mięśni, pogorszenie apetytu i złe samopoczucie.

Choroby bakteryjne – angina z nalotem na migdałkach

Jak odróżnić anginę od innych chorób wieku dziecięcego? Ważnym symptomem jest biały nalot i grudki na migdałkach. Oprócz tego występuje powiększenie węzłów chłonnych oraz towarzyszące podrażnieniu gardła nudności, a nawet sporadycznie wymioty.

Szkarlatyna – „malinowy język” i wysypka 

Jedną z częstych chorób występujących u pacjentów w wieku dziecięcym jest szkarlatyna, czyli płonica. Typowym objawem jest tzw. malinowy język. Charakterystyczna wysypka pojawia się w zgięciach łokci i kolan, omijając fałdy nosowe, brodę, wnętrza dłoni i podeszwy stóp. Czerwonawe plamki bledną pod wpływem ucisku.

Do najczęściej występujących chorób zakaźnych wieku dziecięcego należą infekcje wirusowe: trzydniówka, różyczka, ospa wietrzna, odra, świnka oraz bakteryjne: angina i szkarlatyna. Zapamiętaj wskazówki, które pomogą Ci rozpoznać te choroby i odróżnić je od siebie.

Częste choroby wieku dziecięcego – praktyczny przewodnik

Częste choroby wieku dziecięcego – praktyczny przewodnik

Porady
Choroby dziecięce to ważny temat dla wielu rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Warto umieć rozpoznawać niepokojące objawy, by...
Czytaj dalej
Jakie korzyści przynosi saturator w kuchni?

Jakie korzyści przynosi saturator w kuchni?

Porady
Saturatory to urządzenia, które pozwalają na produkcję wody gazowanej w domowych warunkach. W ostatnich latach zyskały na popularności, stając się...
Czytaj dalej
Jakie produkty można mrozić, a których nie powinnaś?

Jakie produkty można mrozić, a których nie powinnaś?

Porady
Wyobraź sobie, że możesz cieszyć się smakiem świeżych warzyw i owoców przez cały rok, bez względu na sezon. Mrożenie żywności...
Czytaj dalej
Uwielbiam oglądać zdjęcia moich przepisów w Waszym wykonaniu, więc wysyłajcie mi je na [email protected], facebook'a. Część tych zdjęć można zobaczyć tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*