Czy gluten jest szkodliwy?

Gluten jest mieszanką białek roślinnych, które występują jedynie w niektórych zbożach. Oznacza to więc, że znajduje się on w pieczywie, ciastkach, piwie, płatkach owsianych sosach, zupach i makaronach. Badania jednoznacznie potwierdziły, że gluten nie szkodzi osobom zdrowym. Jednak, jeśli chodzi o pacjentów z alergią lub celiakią, to organizm u tych osób ma problem z jego przetrawieniem. Czy zatem jest szkodliwy?

Czym jest gluten?

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych i występuje w niektórych zbożach, na przykład w pszenicy, życie i jęczmieniu. Od kilku lat wzrasta liczba zwolenników diety bezglutenowej. Faktem jest, że spożywanie go może powodować problemy zdrowotne, skórne i trawienne. Jednak nie oznacza to, że w ogóle nie powinniśmy go spożywać, ponieważ jest on wyłącznie szkodliwy dla osób z alergią i celiakią. Osoby, które cierpią na nietolerancję glutenu, powinny wyłączyć go całkowicie z diety.

Gluten a zdrowie

Osoby chorujące na celiakie powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania glutenu. Choroba ta powoduje uszkodzenia błony śluzowej jelit, co prowadzi do biegunek, wzdęć, utraty wagi i bólu brzucha. Gluten znajduje się w pieczywie, ciastkach, kaszach, piwie, makaronach, sosach, zupach i płatkach śniadaniowych. Coraz więcej osób przechodzi na dietę bezglutenową, ponieważ cierpi na alergię i nietolerancję glutenu. Dlatego też producenci produktów spożywczych coraz częściej wypuszczają na rynek produkty, które nie zawierają go w swoim składzie. Bezpiecznymi zbożami niezawierającymi glutenu są len, proso, gryka, owies, amarantus, tapioka, komosa ryżowa, kukurydza i ryż.

Dieta bezglutenowa nie oznacza, że musimy zrezygnować z produktów, które lubimy i możemy jeść wyłącznie owoce i warzywa.  Na rynku znajdziemy wędliny, pasztety, smalec, które nie zawierają go w swoim składzie.

Wędliny bezglutenowe – czy są szkodliwe?

Okazuje się, że bezglutenowcy mogą je smacznie. Na rynku znajdują się kiełbasy, boczki, szynki i kaszanki, które nie zawierają glutenu, a zarazem są smaczne i aromatyczne. Gluten nie znajduje się w mięsie, jednak przetworzone wędliny mogą być jego ukrytym źródłem. Takie składniki jak wypełniacze, skrobie oparte na pszenicy, zawierają go, a podczas przetwarzania dostaje się do wędliny.

CZYTAJ DALEJ  Co kupić babci na święta? Inspiracje ze strony Empik.com

Szukając wędlin bezglutenowych, znajdziemy produkty oznaczone znakiem przekreślonego kłosa. Oznacza to, że są one nie tylko bezpieczne, ale również charakteryzują się wysoką jakością mięsa i naturalnymi dodatkami, bez sztucznych ulepszaczy smaku i zapachu.

Wędliny bezglutenowe – jakie kupować?

W sklepach, które mają w swojej ofercie wędliny bezglutenowe, powinniśmy wybierać produkty paczkowane, które nie są krojone i są sprzedawane w kawałkach. Powinny również posiadać na etykiecie oznaczenie produkt bezglutenowy. Jeśli natomiast nie znajdują się na niej takie informacje, to sprawdźmy, czy w składzie wędliny nie ma pszenicy, żyta lub owsa.

Gluten w wędlinach – skąd się bierze?

Gluten naturalnie nie występuje w mięsie, także w wędlinach również nie. Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie bezglutenowe, ponieważ gluten znajduje się w przyprawach, które stosowane są podczas tworzenia kiełbas. Osoby, które muszą unikać glutenu, powinny wybierać produkty spożywcze oznaczone zielonym kłosem lub przekreślonym kłosem. Dzięki temu, że dieta bezglutenowa staje się coraz bardziej popularna, wielu producentów wychodzi swoim klientom naprzeciwko i rozszerza produkty o typ bezglutenowy, dzięki czemu oferta staje się coraz bogatsza, a wybór produktów spożywczych dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu cieszy nie tylko oczy, ale również kubki smakowe.

[wpspw_recent_post grid="3" show_author="false" read_more_text="Czytaj dalej" limit="3"]
Uwielbiam oglądać zdjęcia moich przepisów w Waszym wykonaniu, więc wysyłajcie mi je na kontakt@publikacja.com, facebook'a. Część tych zdjęć można zobaczyć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *