domowe żelki owocowe, czyli suszone owoce w formie ruloników

Fruit leather, tak to się nazywa po angielsku.. czyli skóra z owoców. Brzmi przerażająco? Nie ma powodów do obaw, to tylko suszone zmielone owoce w formie przyjemnych ruloników. Nie wiedziałam tylko jak to nazwać. Roll-ups z angielskiego czy żelki owocowe. Albo rolki. Owocowe rolki. Czy może jednak ruloniki?

Przejdź prosto do przepisu

żelki owocowe- jak zrobić żelki w domu. suszone owoce w formie rollo

Nazwanie tego cudu do najprostszych nie należy, za to jego przygotowanie już tak. Wystarczy trochę dojrzałych owoców, cukier lub miód (opcjonalnie), blender, papier do pieczenia i piekarnik z funkcją termoobiegu i możliwością ustawiania niskiej temperatury.

rollo żelki owocowe

Pomysł na domowe żelki owocowe znalazłam w internecie pewnie z 10 lat temu. I od tego czasu, gdy mam za dużo owoców i nie chcę już robić więcej dżemów, robię takie oto ruloniki.

Tym razem zrobiłam ze śliwek, ale można je zrobić z praktycznie wszystkich owoców (widziałam nawet z arbuza!). Ważne żeby były dojrzałe i jak najsłodsze. Teraz mamy akurat sezon na wszelkie borówki, które są idealne, jak i pestkowe: brzoskwinie, morele, śliwki.

żelki owocowe- jak zrobić żelki w domu. suszone owoce w formie rollo

To czy dodamy cukru jest kwestią indywidualną. Jak z dżemem. Jedni wolą bardzo słodki, inni starają się ograniczyć cukier do minimum. Zatem dosłodzić należy do smaku. Miodem, cukrem czy innym słodzikiem.

rollo żelki owocowe

Są trzy sposoby przygotowania tych ruloników.

  • Pierwszy to taki, że suszymy surowe owoce. I ten najbardziej do mnie przemawia.
  • Drugi: po zmieleniu owoców, podgrzewamy je w garnku, aż trochę zgęstnieją i cukier się rozpuści. Ta wersja jest najlepsza jak chcemy dodać więcej cukru.
  • A trzeci: owoce wcześniej pieczemy do miękkości. Ta pewnie najodpowiedniejsza jak mamy owoce twardsze, np. jabłka, ale też śliwki czy brzoskwinie.

DSC_9323

5.0 from 1 reviews
domowe żelki owocowe
 
na 1 blachę
Co potrzeba (szklanka= 250 ml, łyżeczka, łyżka płaska, chyba że jest napisane inaczej)
  • ok. 600g owoców (ok. 4 szklanki pokrojonych)
  • cukier lub miód do smaku
Przygotowanie
  1. sposób 1: Owoce umyć, obrać z niejadalnych skórek, pestek itp. Zmielić na gładką masę z cukrem, jeśli używamy. Wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia warstwę o grubości ok. 0,5cm i piec w 80C z funkcją termoobiegu ok. 5-8 godzin, w zależności od soczystości owoców i grubości warstwy, aż do ususzenia.
  2. sposób 2: Owoce umyć, obrać z niejadalnych skórek, pestek itp. Zmielić na gładką masę z cukrem, jeśli używamy. Masę przełożyć do garnka i gotować z 10 min, aż lekko zgęstnieje, a cukier się rozpuści. Wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia warstwę o grubości ok. 0,5cm i piec w 80C z funkcją termoobiegu ok. 5-8 godzin, w zależności od soczystości owoców i grubości warstwy, aż do ususzenia.
  3. sposób 3: Owoce umyć, obrać z niejadalnych skórek, pestek itp. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia rozłożyć owoce i piec w piekarniku w 190C przez ok. 10-25 min., aż do miękkości. Zmielić na gładką masę z cukrem, jeśli używamy. Wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia warstwę o grubości ok. 0,5cm i piec w 80C z funkcją termoobiegu ok. 5-8 godzin, w zależności od soczystości owoców i grubości warstwy, aż do ususzenia.
  4. Następnie: wyciągnąć z piekarnika, pozostawić do całkowitego ostygnięcia, odkleić, pokroić i zwinąć w ruloniki.
Uwagi
Podczas suszenia można uchylić drzwiczki, zależy to od piekarnika.
Ponieważ czas jest dość długi polecam od razu przygotować 2 blachy.
[wpspw_recent_post grid="3" show_author="false" read_more_text="Czytaj dalej" limit="3"]
Uwielbiam oglądać zdjęcia moich przepisów w Waszym wykonaniu, więc wysyłajcie mi je na kontakt@publikacja.com, facebook'a. Część tych zdjęć można zobaczyć tutaj.

17 komentarzy

  1. Postanowiłam wykorzystać stare dżemy domowej roboty. Wymieszałam rózne smaki. Zobaczę co z tego wyjdzie 🙂 Właśnie wyladowały w piekarniku

  2. Ja właśnie eksperymentuję z żelkami i rulonikami z derenia a także z miksem z jagodą kamczacką i jabłkiem. Na 1 kg owoców dałem 300 g cukru i są i tak kwaskowe. Ale przyklejają się dosyć do silikonowej podkładki. Łatwiej wychodzą po dodaniu Żelfiksu 3:1. Można robić grubsze plastry i z nich wykrawać różne kształty a i z foremek wychodzą ładniej np. o kształcie pralin, dżdżownic i miśków. Dodatkowo delikatnie obsypałem cukrem pudrem, żeby się nie sklejały. Wychodzą pyszne. I suszę je w dehydratorze w temp. 57 stopni więc praktycznie nie tracą właściwości. Zresztą dereń traci tylko część witaminy C w wysokiej temp.

  3. […] Źródło: http://zielonysrodek.pl/domowe-zelki-owocowe/ […]

  4. […] Domowe żelki owocowe […]

  5. Była taka sytuacja, że szef dał nam dużo owoców i uznałam, że je ususzę.
    Wpadłam na ten link, wyglądało to super, a w rzeczywistości ładne gówno. :[

    • może jakieś szczegóły? jeśli się nie udało, to albo było za króto suszone albo warstwa była za cenka/gruba.

  6. Bardzo fajnie to wygląda a mi właśnie sie piecze. Tylko szkoda że to tak długo,ale i tak niemogę się doczekać aż to skosztuje????????????

  7. A jak postępować w przypadku gdy piekarnik jest gazowy – bez termoobiegu, a najniższa temperatura to 150°C?

    • można spróbować włączając i wyłączając piekarnik. tylko ten brak termoobiegu… jeśli da radę, pewnie będzie to trwać zacznie dłużej. jak się nie spróbuje, nie będzie wiadomo. świat należy do odważnych 🙂 niemniej mam nadzieję, że się uda !

  8. Mialam przyjemnosc skosztowac kiedys tych wlasnie owocowych zelek u autorki bloga i byly przepyszne, polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń (po zrobieniu):