Oficjalnie nastała jesień, a wraz z nią sezon na dynię. I dla mnie jest to wystarczający powód, żeby kochać tę porę roku! Piękna, pomarańczowa, idealna do tak wielu dań na słono, jak i na słodko..
Z tej okazji chciałabym dziś przedstawiam hummus z dynią (ponieważ ciągle jestem w klimacie cieciorkowym!). Aromatyczny, rozpływający się w ustach, kremowy. Czy można wymagać więcej od hummusu?
Sekretem kremowego hummusu jest odpowiednie ugotowanie ziaren cieciorki, a następnie obranie ich z błonek.
Jak ugotować ciecierzycę na hummus?
Ziarna należy wcześniej namoczyć przez co najmniej kilka godzin, a najlepiej przez noc. Następnie odcedzić, opłukać i gotować do miękkości na małym ogniu (50-60min). Można też dodać sody oczyszczonej, aby przyśpieszyć proces. Ugotowana ciecierzyca powinny być kremowa po rozgnieceniu między palcami.
Można też kupić ugotowaną ciecierzycę, albo gotowy hummus..
Obranie ziaren może wydawać się żmudną pracą, ale faktycznie jest to dużo prostsze niż mogłoby się wydawać- zajmuje raptem 10 minut, a efekty są tego warte.
Kolejnym ważnym składnikiem hummusu jest tahina, czyli pasta z nasion sezamu, albo po prostu masło sezamowe.. Robi się je podobnie jak masło orzechowe, tylko potrzebny jest mikser o bardzo dużej mocy. Tahina ma piękną, aksamitną konsystencję i to w dużej mierze dzięki niej hummus jest taki gładki.
Ostatni, tytułowy składnik dzisiejszej pasty to dynia. Najlepiej nada się hokkaido, ze względu na swój mocno pomarańczowy i suchy miąższ. Ale każda inna też będzie odpowiednia, pod warunkiem, że nie będzie zbyt wodnista. A puree przygotowałam przez zmielenie blenderem upieczonej wcześniej dyni.
- 1 szklanka ugotowanej ciecierzycy (lub ⅓ suchej, surowej)
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki tahiny
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 3-4 łyżki wody
- 1 szklanka puree z dyni
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- ½ łyżeczki słodkiej papryki
- ½ łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
- szczypta cynamonu
- 2 łyżki soku z cytryny
- ½-1 łyżeczki soli
- Ciecierzycę (jeśli surowa) ugotować zgodnie z instrukcja powyżej. Na ostatnie 5-10 min. dodać czosnek w łupinach, żeby zmiękł.
- Tahinę dobrze wymieszać, sięgając łyżka do samego dna słoika.
- Ciecierzycę, obrany czosnek, tahinę, oliwę, cytrynę i kilka łyżek wody dokładnie zmielić na gładką (dość gęstą) pastę blenderem (np.ręcznym). W razie potrzeby dodać więcej wody.
- Następnie dodać dynię, przyprawy i ½ łyżeczki soli i dokładnie blendować, aż masa będzie błyszcząca, jednolita i kremowa. W razie potrzeby dodać łyżkę wody.
- Dosolić do smaku lub dodać więcej cytryny/tahiny, wg uznania.
- Najlepiej odstawić na godzinę, żeby pasta się przegryzła.
- Podawać w temperaturze pokojowej z kawałkiem chleba.
[wpspw_recent_post grid="3" show_author="false" read_more_text="Czytaj dalej" limit="3"]
Świetny pomysł żeby dodać dynie! Będę musiała wypróbować bo uwielbiam hummus 🙂
też uważam, że świetny 😀 polecam spróbować!
Super! Czy mozna czyms zastapic 'tahine’?
no jest to jeden z podstawowych składników hummusu, ale można pominąć i dodać więcej oliwy;)
ale polecam sprawić sobie mały słoiczek! trochę postoi, a można wykorzystywać do wielu potraw