klarowane masło
przepis, wegetariańskie, zrób to sam

domowe najlepsze: masło klarowane

2 komentarze

Znacie masło klarowane? Ja uwielbiam, szczególnie do smażenia, bo nadaje się do tego prawdopodobnie najlepiej ze wszystkich tłuszczów, a potrawy zyskują przyjemny, maślany posmak.  I co najważniejsze, można bez problemu przygotować je samemu w domu!

Przejdź prosto do przepisu

klarowane masło

A co to jest masło klarowane?

Jest to masło, które zostało oczyszczone z wszystkiego, co nie jest tłuszczem, np. z białka i wody. Składa się gównie z tłuszczów nasyconych, które są odporne na wysokie temperatury. Ma też jedną z najwyższych temperatur dymienia, bo ok. 250C.

W Indiach podobne masło nazywa się ghee i oprócz zastosowania w kuchni, pełni ważną rolę w ajurwedzie (indyjskiej medycynie).

klarowane masło

Jak zrobić masło klarowane?

Jest kilka sposobów na jego przygotowanie, ale wszystkie łączy jeden bardzo ważny element: masło musi być dobrej jakości (czyli ekstra albo delikatesowe). Tutaj możesz zobaczyć, czym różnią się między sobą masła.

A proces polega na podgrzewaniu masła, odparowywaniu wody i zbieraniu piany białkowej, która się tworzy na powierzchni.

Można też masło „przypalić- część białkowa się zezłoci i opadnie na dno, a masło nabierze orzechowego koloru i smaku. Jak tutaj.

klarowane masło
Sklarowane masło najlepiej przelać przez gazę.

Ponieważ takie masło ma bardzo długi okres przydatności do spożycia, zazwyczaj przygotowuję je jednorazowo z 500g masła. Nie ma co się rozdrabniać 😉

Oprócz smażenia idealnie nadaje się do robienia sosów, szczególnie do ryby czy kurczaka, czy nawet smarowania chleba. Jeśli jest dobrze oczyszczone z białka, może być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy.

klarowane masło

domowe najlepsze: klarowane masło
 
straty podczas klarowania to ok. 20%, czyli z 400 g masła otrzymamy 320 g masła klarowanego
Co potrzeba (szklanka= 250 ml, łyżeczka, łyżka płaska, chyba że jest napisane inaczej)
 • 1-2 kostki masła
 • garnek o grubym dnie
Przygotowanie
 1. Masło przekładamy do garnka i delikatnie podgrzewamy, aż się rozpuści, a na powierzchni zacznie tworzyć się piana. Jak piany będzie już stosunkowo dużo, można zacząć ją zbierać łyżką. Masło ciągle podgrzewamy, aż przestanie bulgotać (wyparuje cała woda) i aż przestanie się zbierać piana.
 2. Masło przelewamy przez sitko wyłożone gazą do czystego słoika. Czekamy aż ostygnie i przekładamy do lodówki.
 3. Przechowywać do kilku miesięcy.

[wpspw_recent_post grid="3" show_author="false" read_more_text="Czytaj dalej" limit="3"]

Uwielbiam oglądać zdjęcia moich przepisów w Waszym wykonaniu, więc wysyłajcie mi je na [email protected], facebook'a. Część tych zdjęć można zobaczyć tutaj.

2 komentarze

 1. Zuzia z Chilli, Czosnek i Oliwa

  Nie stosowałam takiego masła, ale słyszałam o nim dużo dobrego. Robiłam tylko takie masło o orzechowym aromacie i stosowałam je do ciastek i do polania ryby.

  • Ania | zielonysrodek.pl

   Zuzia to musisz koniecznie spróbować! Można też kupić, w praktycznie każdym sklepie! I choć wiem, że najbardziej lubisz oliwę, takie masło dużo lepiej się nadaje do smażenia 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Oceń (po zrobieniu):  

[wpspw_recent_post grid=”3″ show_author=”false” read_more_text=”Czytaj dalej” limit=”3″]