kremowe risotto ze szparagami z dodatkiem skórki z cytryny

Risotto ze szparagami to jedno z moich ulubionych wiosennych dań. Proste w przygotowaniu, pyszne i zawiera mój najukochańszy składnik. Wino. A poważnie to wiadomo, że chodzi o te śliczne zielone roślinki, które są super zdrowe, o czym pisałam przy okazji tej sałatki i dzięki którym wiosna pachnie zupełnie inaczej.

przejdź prosto do przepisu

Jest to jedno z tych dań, z którego prawie nigdy nic nie zostaje na następny dzień 🙁 Wczoraj jedliśmy z rybą, więc byłam pewna, że dziś czeka mnie dojadanie resztek, a jedyne co mi zostało, to wylizanie garnka. Ale jestem spokojna, bo wiem, że zrobię je znowu za tydzień 🙂 I tak będę jeść, aż skończy się sezon na szparagi.

Risotto ze szparagami, jak każde inne, wbrew pozorom robi się bardzo prosto. Podstawą jednak będzie dobry bulion (wywar) i trochę cierpliwości, bo risotto lubi być często mieszane. Im więcej miłości mu poświęcimy, tym bardziej będzie kremowe.

I uwaga na koniec: lubię risotto dość al dente, porównując do innych przepisów, używam zdecydowanie mniej płynu. Więc miej to uwadze, jeśli robisz podobne po raz pierwszy.

kremowe risotto ze szparagami z dodatkiem skórki z cytryny
 
na 2-3 porcje
Co potrzeba (szklanka= 250 ml, łyżeczka, łyżka płaska, chyba że jest napisane inaczej)
  • ¾ szklanki ryżu do risotto
  • 250 g szparagów *
  • mała cebula lub 2 szalotki
  • pół szklanki wina (białego wytrawnego, a może być też prosecco)
  • 600 ml delikatnego bulionu (może być rozrobiony wodą)
  • starta skórka z cytryny, ok. pół łyżeczki
  • ½ szklanki startego parmezanu, plus więcej do podania
  • opcjonalnie: 1 - 2 łyżki mascarpone
  • natka pietruszki
Przygotowanie
  1. Szparagi opłukać, ułamać stwardniałe końce i przekroić na kilka części. Do risotto dodajemy je surowe, lub podsmażone na maśle. Jeśli mają być podsmażone, wystarczy je wrzucić na gorącą patelnię (albo do garnka w którym będziemy robić risotto) z łyżką masła i smażyć kilka minut. Przełożyć na bok, gdy są jeszcze al dente.
  2. Bulion podgrzać. Dosolić wg uznania.
  3. Rozgrzać garnek (lub głęboką patelnię) i dodać łyżkę masła i łyżkę oliwy. Dodać pokrojoną cebulę i ją zeszklić. Dodać ryż i smażyć kilka minut. Dodać wino i mieszać, aż wino wyparuje/się wchłonie.
  4. Dodać chochlę bulionu, gotować często mieszając, a gdy cały płyn wyparuje/się wchłonie, dodawać kolejne chochle, aż do wykorzystania całego bulionu. Gdyby ryż wciąż był za twardy dodać trochę zagotowanej wody. W połowie dodać skórkę z cytryny.
  5. Jeśli szparagi są dodawane surowe: na 5 minut przed końcem (chwilę przed dodaniem ostatniej chochli bulionu) dodać łodygi, a minutę później główki szparagów.
  6. Jeśli szparagi dodawane są podsmażone, dodać je na samym końcu, dosłownie na minutę.
  7. Dodać parmezan, a żeby risotto było jeszcze bardziej kremowe, można dodać 1-2 łyżki mascarpone. Gdyby skórka była za mało wyczuwalna, można dodać trochę więcej.
  8. Podawać z pietruszką i parmezanem. Smacznego!
CZYTAJ DALEJ  owsiane scones z jabłkiem, kokosem i cynamonowym lukrem
Uwagi
Szparagi można dodać surowe lub podsmażone. Opcja pierwsza jest prostsza, a risotto bardziej przechodzi ich smakiem. W drugiej szparagi są chyba smaczniejsze. Wybór należy do ciebie, ja zazwyczaj dodaję surowe.

Polecam też makaron ze szparagami:

makaron ze szparagami

 

[wpspw_recent_post grid="3" show_author="false" read_more_text="Czytaj dalej" limit="3"]
Uwielbiam oglądać zdjęcia moich przepisów w Waszym wykonaniu, więc wysyłajcie mi je na kontakt@publikacja.com, facebook'a. Część tych zdjęć można zobaczyć tutaj.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń (po zrobieniu):