ciasto cytrynowe z ricottą migdałami i kokosem

Zrobiłam ostatnio ciasto cytrynowe z ricottą, migdałami i kokosem. I chyba nigdy żadne ciasto tak szybko nie zeszło. Było przepyszne ! Delikatny smak cytryny, lekko kokosowe. Mokre. Na szczęście było dość syte i nie można było zjeść za dużego kawałka na raz. (czyt. nie można było zjeść pół ciasta na raz, bo i tak nieźle sobie poradziliśmy, 2 osoby, 1.5 dnia).

Przejdź prosto do przepisu

DSC_3254

Dobra, nie będę ukrywać: zrobiłam je tylko dlatego, że sąsiad dał mi świeże cytryny prosto z drzewa. Duże, piękne, soczyste cytryny. Mam szczęście jeśli chodzi o drzewa cytrusowe, sąsiad ma też gorzkie pomarańcze i choć do jedzenia się nie nadają, są idealne na marmoladę!

ciasto cytrynowe z migdałami i kokosem

Sposób przygotowania jest raczej nieskomplikowany. Masło ucieramy z cukrem, dodajemy ricottę, żółtka, migdały i kokos, białka ubijamy na sztywno i wszytko łączymy. Pieczmy i gotowe. Jedyny problem to masło, które zawsze zapominam wyjąć je z lodówki wcześniej, albo nie mam na to czasu. Ale jest na to sposób: masło ścieram na tarce o grubych oczkach i wsadzam na dosłownie pół minuty do piekarnika, który już się zaczyna rozgrzewać. Masło delikatnie mięknie i tym sposobem utarcie masła prosto z lodówki z cukrem nie należy już do zadań specjalnych.

ciasto cytrynowe z migdałami i kokosem

Górę poprószyłam cukrem pudrem, tak żeby ładniej wyglądało. Ale myślę, że można by równie użyć cacao, czy polać lukrem czy białą czekoladą! Dodam jeszcze, że drugiego dnia ciasto jest jeszcze lepsze niż pierwszego!

ciasto cytrynowe z migdałami i kokosem

Uwaga: ciasto zawiera jedynie skórkę cytryny, więc ma tylko delikatny posmak aromatu cytrynowego, nie jest kwaśne.

ciasto cytrynowe z ricottą migdałami i kokosem
 
blaszka 20cm
Przygotowanie
  1. Spód blachy wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 170C.
  2. W blenderze zmielić kokos, następnie dodać migdały i sól i wszytko jeszcze chwile zmiksować.
  3. Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodać ricottę i wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodać żółtka (po 1 na raz), ciągle ucierając, dodać wanilię, skórkę z cytryny.
  4. Do powstałej masy dodać suche składniki i dokładnie wymieszać.
  5. Białka ubić na sztywną pianę. Powoli dodawać do masy i delikatnie połączyć.
  6. Masę przełożyć do przygotowanej blachy,posypać migdałami i piec przez ok. 50 minut, aż ciasto będzie przypieczone i sprężyste.
  7. Przed krojeniem poczekać do całkowitego wystygnięcia ciasta. Można udekorować cukrem pudrem, lukrem bądź białą czekoladą.
Uwagi
*migdały najlepsze będą nieblanszowane (na zdjęciach ciasto zrobione z migdałów blanszowanych- wychodzi jaśniejsze)
*wiórki drobniejsze będą mniej wyczuwalne, a większe bardziej
*skórki dać dużo, nie jest za mocno wyczuwalna
[wpspw_recent_post grid="3" show_author="false" read_more_text="Czytaj dalej" limit="3"]
Uwielbiam oglądać zdjęcia moich przepisów w Waszym wykonaniu, więc wysyłajcie mi je na kontakt@publikacja.com, facebook'a. Część tych zdjęć można zobaczyć tutaj.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń (po zrobieniu):