sałatka z cieciorką marchewką pieczoną i serem feta
bezglutenowe, na słono, przepis, sałatki, wegetariańskie

sałatka z cieciorką, pieczoną marchewką i serem feta

0 komentarzy

Zazwyczaj jest tak że jedzenie pasujące kolorystycznie smakuje najlepiej. Burak ser kozi pomarańcz? Czekolada truskawki śmietana? Pomidor bazylia mozzarella? Może to taki sposób natury, żeby nam trochę pomóc w kuchni, a może po prostu jemy oczami. Co by nie było słodka marchewka pasuje do fety i pikantnej rukoli. Dodać jeszcze cieciorki i migdałów i mamy pyszną, pożywną sałatkę, która do tego wygląda całkiem ładnie.

Przejdź prosto do przepisu

sałatka z cieciorką marchewką pieczoną i serem feta

Duża w tym zasługa moreli: są brunatne, a nie jasno pomarańczowe. Świadczy to o tym, że były suszone naturalnie, bez dodatku siarczanów. Są też dużo słodsze i twardsze, dlatego czasem przed dodaniem ich np. do sałatki chwilę moczę je w gorącej wodzie.

sałatka z cieciorką marchewką pieczoną i serem feta

Dressing zrobiłam z dodatkiem kminu i kolendry, żeby było bardziej orientalnie, do tego mięta i można przez chwilę poczuć się jak w Maroko. No tak na 70%.

sałatka z cieciorką marchewką pieczoną i serem feta

sałatka z cieciorką, pieczoną marchewką i serem feta
 
Co potrzeba (szklanka= 250 ml, łyżeczka, łyżka płaska, chyba że jest napisane inaczej)
  • 3 marchewki
  • szklanka ugotowanej cieciorki (lub ⅓ kubka surowej)
  • 100g sera typu feta
  • po garści: migdałów, moreli suszonych i mięty
  • duża garść rukoli (lub innych liści)
  • sos: 2 łyżki oliwy, 2 łyżki soku z pomarańczy, ½ łyżeczki octu balsamicznego, ¼ łyżeczki kminu rzymskiego, ¼ łyżeczki nasion kolendry, ¼ łyżeczki pieprzu cayenne, ¼ łyżeczki soli, sok z cytryny do smaku
Przygotowanie
  1. Jeżeli mamy cieciorkę surową, należy ją najpierw namoczyć w wodzie (najlepiej przez noc, albo min. 5 godzin). Następnie opłukać i gotować w dużej ilości wody przez ok. 30-40min. do miękkości. Można też dodać łyżeczkę sody, aby cieciorka bardziej zmiękła.
  2. Marchewkę obrać, pokroić w słupki, posmarować oliwą i zapiekać w 200C przez ok 25min, aż zmięknie i trochę się przypiecze.
  3. Migdały można uprażyć na patelni. Morele pokroić w paseczki.
  4. Składniki na sos wymieszać. (Kmin i kolendrę zmielić w moździerzu w przypadku gdy nie są mielone). Dosolić, dodać soku z cytryny wedle uznania. Kmin, kolendrę i cayenne można pominąć i sos będzie bardziej delikatny.
  5. Na talerzu ułożyć rukolę, rozłożyć marchewki, cieciorkę, pokruszyć ser, rozłożyć migdały i morele, posypać miętą i polać sosem.
[wpspw_recent_post grid="3" show_author="false" read_more_text="Czytaj dalej" limit="3"]
Uwielbiam oglądać zdjęcia moich przepisów w Waszym wykonaniu, więc wysyłajcie mi je na [email protected], facebook'a. Część tych zdjęć można zobaczyć tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Oceń (po zrobieniu):  

[wpspw_recent_post grid=”3″ show_author=”false” read_more_text=”Czytaj dalej” limit=”3″]