Czarny ryż, kto próbował ten wie, jest prawdopodobnie najsmaczniejszym zbożem, smak ma lekko orzechowy, a o wartościach odżywczych można by napisać książkę.
Jego popularna nazwa to ryż zakazany, gdyż w starożytnych Chinach, ze względu na swój dobroczynny wpływ na zdrowie, był zarezerwowany jedynie dla cesarza i najwyższych elit.
Taki ryż świetnie się sprawdza na zimno w sałatce: czarny ryż + słodkie pomidorki i jeszcze słodsza kukurydza (które akurat są w sezonie!) = przepyszna kombinacja, która zachwyci smakiem, jak i kolorami;)
Do sałatki dodałam też czerwonej cebuli (dla ostrości), nektarynki (jakby jednak było za mało słodyczy) i szpinaku (dla koloru).
Ciekawostka: nigdy nie przepadałam za kukurydzą, czasem tylko zjadałam kolbę wysmarowaną masłem. Ostatnio jednak coraz częściej mam na nią ochotę (oczywiście nie tą z puszki) i dodaję to do sałatki, to do stir fry-a. Ale może po prostu w tym roku kukurydza jest wyjątkowo smaczna.
Dlaczego czarny ryż jest taki zdrowy?
Zawiera mniej węglowodanów, a więcej błonnika oraz białka niż inne odmiany ryżu. Zawiera też mniej kalorii.
Zawiera mnóstwo minerałów w tym żelazo, wapno, magnez i cynk.
Zawiera przeciwutleniacze w postaci witaminy E oraz duże ilości antocyjanów (odpowiedzialnych za czarno-fioletowy kolor, występujących przede wszystkim w czerwonych i fioletowych jagodach).
Pokrótce: wpływa korzystnie na wzrok, układ krążenia, pamięć, hamuje procesy starzenia się, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby nowotworowe.
Więcej tutaj (po polsku) i tutaj (po angielsku).
- ½ szklanki ryżu czarnego
- 1 kolba kukurydzy
- 1 szklanka pomidorków koktajlowych
- 1 brzoskwinia
- 1 mała albo ½ większej czerwonej cebuli (lub innej)
- 2 garści szpinaku
- sos: ½ łyżeczki startej skórki z limonki, 2 łyżki soku z limonki, 2 łyżki oliwy, 1 łyżeczka cukru, 1 łyżka sosu sojowego, sól do smaku
- mięta i pietruszka do posypania (po 2 łyżki pokrojonej)
- Ryż moczyć w zimnej wodzie przez 30 minut. Odcedzić, opłukać i zagotować w szklance wody z ½ łyżki soli. Zmniejszyć ogień i gotować ok. 20-30 min., aż do uzyskania konsystencji al dente. Odcedzić i przepłukać zimną wodą.
- Kolbę kukurydzy obrać z liści, opłukać i wstawić do gotującej się osolonej wody i gotować ok. 8-10 min. do miękkości. Ostudzić i odkroić nasiona ostrym nożem.
- Pomidorki umyć i przekroić na pół.
- Brzoskwinię umyć i pokroić na mniejsze kawałki.
- Cebulę obrać i drobno posiekać.
- Dokładnie wymieszać wszystkie składniki sosu. Dosolić do smaku. Dodać więcej soku z limonki lub cukru, wg uznania.
- Na talerzu ułożyć szpinak, ryż, cebulę, pomidorki, brzoskwinię, kukurydzę. Posypać ziołami i polać sosem.
Zjadłam ją oczami. Świetny przepis, a zdjęcia są powalające 🙂
????
Genialne połączenie, bardzo fajny przepis 🙂
dzięki Sylwia 😉
Jak zwykle piekne zdjecia! Kolorystyka,ze az slinka cieknie 😉 Mozna ominac sos sojowy?
dzięki Kamila 😉 można ominąć, pewnie. wystarczy dodać więcej soli.