ciastka z figami (z mąki orkiszowej z płatkami owsianymi, prawie bez cukru)

Niektóre przepisy chodzą za mną kilka dobrych lat, zanim w końcu uda mi się je zrobić. Czasem wynika to z braku składnika, czasem proces wydaje mi się zbyt skomplikowany, a czasem po prostu ciągle zapominam. Dzisiejsza ciastka z figami też chwilę czekały na swoją kolej, bo pierwsze poważne próby ich robienia pojawiły się przy okazji przekąsek dla dzieci, kiedy to na liście znalazła się wersja cookingforemily.pl. Ale w końcu udało się je zrobić, a przepis Doroty był na tyle świetny, że już za bardzo nie kombinowałam z własnym (zawierał dokładnie te składniki, które chciałam wykorzystać: mąkę orkiszową i płatki owsiane) i tylko trochę zmodyfikowałam proporcje i proces. Zatem jeśli spodobały Ci się te ciasteczka, zapraszam do kuchni, bo choć trochę czasu trzeba na nie poświęcić, to warto, bo: patrz nadzienie ????

przejdź prosto do przepisu

Nadzienie zrobiłam ze świeżych fig, w przeciwieństwie do oryginału i większości w internecie, które wykorzystują figi suszone. I ma to sens zimą, ale latem chciałam wykorzystać nadmiar pięknych, słodkich, pękających z dojrzałości owoców. Robi się dość długo, bo trzeba czekać, aż masa zgęstnieje i delikatnie się skarmelizuje, ale nie trzeba ciągle mieszać, więc spokojnie można ją zrobić przy okazji.

Gdy już zgęstnieje, trzeba dokładnie schłodzić, bo inaczej rozpuści się ciasto: za pierwszym razem, trochę zabrakło mi cierpliwości, ale całość przed pokrojeniem wsadziłam do lodówki i było ok.

Figi można nałożyć przy pomocy łyżki.

Ale łatwiej i równiej jest przy pomocy rękawa cukierniczego.

Ja kupiłam jednorazowe na amazonie, są super ! Szkoda, że w Polsce ten sklep nie działa, bo ostatnio kupuję tam prawie wszystko.

Zawinięte rulony kroimy ostrym, cienkim nożem, można je wcześniej trochę schłodzić. 

ciastka z figami, zdrowe ciastka bez pszenicy

Jeśli chcecie zrobić nadzienie z suszonych fig zapraszam do Doroty z cookingforemily.pl. Poza tym znajdziecie tam mnóstwo wspaniałych przepisów, nie tylko dla dzieciaków, ale dla całej rodziny!

5.0 from 1 reviews
ciastka z figami (z mąki orkiszowej z płatkami owsianymi, prawie bez cukru)
 
na ok. 18 ciastek
Przygotowanie
  1. Przygotować nadzienie: figi umyć, odkroić stwardniałe łodygi, pokroić i gotować na średnim ogniu, aż zgęstnieją (na koniec można zwiększyć ogień). Można dodać trochę wanilii, skórki z pomarańczy czy cytryny, soku z pomarańczy. Część fig można zastąpić śliwkami (tak zrobiłam za pierwszym razem). Jeśli figi są za mało słodkie można dodać trochę miodu. Dobrze schłodzić.
  2. Ciast: płatki owsiane zmielić na mąkę, wymieszać z mąką, solą, cukrem. Dodać zimne, drobno pokrojone masło i wetrzeć palcami, aż będzie wyglądać, jak bułka tarta (można to zrobić malakserem). Dodać jajko i delikatnie wyrobić ciasto. Podsypać mąką, gdyby się za bardzo kleiło. Wstawić do lodówki, aż stwardnieje, na ok. 30-40 minut.
  3. Ciasto przekroić na pół, dobrze podsypać mąką, delikatnie wyrobić i uformować rulon. Rozwałkować i uformować pasek ok. 8 cm. Rozłożyć nadzienie (łyżką lub rękawem cukierniczym) i zawinąć, sklejając brzegi. Rulon odwrócić szwem do dołu. Można go przełożyć na papier do pieczenia, co ułatwi jego przenoszenie. Jeśli ciasto zdążyło zmięknąć, można na trochę wstawić do lodówki.
  4. Pokroić cienkim i ostrym nożem na 5cm kawałki, ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec ok 20-25 minut w 180C, aż będą zarumienione. Dobrze ostudzić przed jedzeniem. UWAGA: dżem jest bardzo gorący i można się oparzyć!
Uwagi
* jeśli macie mąkę razową, można wymieszać na pół z pszenna białą

Jeśli macie figi, ale nie chce wam się robić ciastek, polecam szybkie grzaneczki z ricottą i pieczonymi figami lub tartę do góry nogami.

tatin z figami i pistacjami / grzanki z pieczoną figą

 

[wpspw_recent_post grid="3" show_author="false" read_more_text="Czytaj dalej" limit="3"]
Uwielbiam oglądać zdjęcia moich przepisów w Waszym wykonaniu, więc wysyłajcie mi je na kontakt@publikacja.com, facebook'a. Część tych zdjęć można zobaczyć tutaj.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń (po zrobieniu):