Zaraz koniec listopada i jakoś nie mogę przestać myśleć o piernikach! I barszczu. W tym roku pierwszy raz spędzimy Święta w Nicei i pierwszy raz będę tu dekorować choinkę! Choć jest mi trochę przykro, częściowo też się cieszę, bo przynajmniej będzie trochę inaczej, nie będzie trzeba nigdzie biegać i na spokojnie mogę już zacząć przygotowania ????????. Póki co wrzucam przepis na zupę krem z dyni i pomidorów, który odrobinę kojarzy mi się ze Świętami i wprowadził mnie w bardzo przyjemny nastrój!
Ostatnio praktycznie wszystkie zupy kremy robię z pieczonych warzyw: jak dla mnie jest najprościej i najszybciej. Warzywa zapiekam do miękkości, a w międzyczasie przygotowuję wywar. Następnie, po obraniu ze skórek (a dynię czy pomidory najłatwiej obiera się już upieczone), wrzucam do wywaru, gotuję dodatkowe parę minut i miksuję na gładko. Zajmuje to kilka chwil aktywnego czasu, a w domu unosi się pyszny aromat pieczonych warzyw!
A jak to się stało, że zupa ma aromat delikatnie świąteczny? Dodałam odrobinę cynamonu i soku z mandarynki. Efekt jest bardzo przyjemny, delikatnie słodkawy i naprawdę polecam spróbować!
- 800 g dyni ze skórą (zwykłej)
- ok. 400 g nie za dużych pomidorów (nieobranych, najlepiej podłużnych)*
- 800 ml delikatnego bulionu
- 1 por lub cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego (opcjonalnie)
- 1 łyżka syropu klonowego (lub trochę mniej miodu)
- mandarynka
- ½ łyżeczki cynamonu
- trochę pieprzu cayenne (1-2 większe szczypty)
- mleko kokosowe (lub śmietana) i ugotowana soczewica do podania
- Dynię pokroić na mniejsze kawałki, pomidory przekroić na pół. Ułożyć na blasze i piec w 200C, aż warzywa zmiękną, ok. 30 minut. Odrobinę ostudzić i obrać ze skóry.
- W garnku rozgrzać odrobinę tłuszczu i dodać pokrojonego pora. Po kilku minutach dodać czosnek i smażyć jeszcze chwilę. Wlać bulion i zagotować, dodać upieczone warzywa i gotować kilka kolejnych minut. Zmiksować na gładko, opcjonalnie dodać więcej płynu wg uznania.
- Dodać cynamon, pieprz cayenne i syrop klonowy. Można na tym etapie dodać trochę koncentratu pomidorowego, wg uznania. Wcisnąć sok z mandarynki. Dosolić do smaku. Gotować jeszcze z minutę.
- Podawać z odrobiną mleka kokosowego (lub śmietany) oraz z ugotowaną soczewicą.
Świetny pomysł żeby dodać sok z mandarynek i cynamon, taka zupa faktycznie może kojarzyć się ze świętami 🙂 Musiała być pyszna!
tak ! mi przynajmniej bardzo przypasowało takie połączenie 🙂
Uwielbiamy takie smaki! Wygląda zupełnie obłędnie 🙂
dzięki dziewczyny !